Home > Seçme Haberler > Ufuklu Anneler Okuyor, Çocuklarına Rol Model Oluyor

Ufuklu Anneler Okuyor, Çocuklarına Rol Model Oluyor

GÜZEL BİR UYGULAMA!

Ufuk Okulları velileride eğitimin içine çekme amaçlı sosyal sorumluluk etkinliklerine devam ediyor. Bu kapsamda yapılan Babamla Okulumda Kahvaltı projesinin olumlu meyveleri alınmaya başlanmışken bir projede anneler için düzenlendi. Ufuklu Anneler her ay bir kitap okuyacak, hem çocuğuna rol modeli olacak hemde eğitimin önemli bir sacayağı olarak çocuğun daha başarılı olmasında önemli bir etken olacak.

Ufuklu Anneler Okuyor projesi kapsamında her ay tüm anne velilerimiz bir kitap okuyacaklar. Daha sonra bu okudukları kitabın yazarıyla bir araya gelerek söyleşi yapacaklar. Hem kafalarındaki kitapla alakalı soru işaretlerini soracaklar hemde çocuklarının eğitimine dair bilgiler edinecekler. Ekim ayında projeye start verildi ve proje kapsamında yaza kadar 7 ayda 7 kitap okunmasına karar verildi. Aynı zamanda 7 kitabın yazarıylada biraraya gelecek olan veliler 7 söyleşi gerçekleştirmiş olacak.

Ufuk Okulları Genel Müdürü Gazi Karslı projenin amacını şöyle anlattı: “Okul olarak, ‘Ufuklu Anneler Okuyor’ adıyla yaptığımız projemizi yıl içerisinde her ay düzenli olarak gerçekleştireceğiz. Velilerimizi eğitimin içine çekmek, eğitimde ailenin okumaya özen göstererek çocuğuna rol model olmasını sağlamak için böyle bir program düzenledik.” dedi.

Çocuğun dünyasında annenin çok önemli bir yeri olduğunu belirten Karslı, “Aileler genellikle iş yoğunlundan dolayı çocuklarına yeterince vakit ayıramadıklarından şikayetçi oluyorlar. Biz de okul olarak bu projeyi hayata geçirerek, hem aileleri eğitimin içine çekmeyi hedefledik, hemde çocukların hayatlarında rol model aldıkları anne babalarının çocuklara doğru mesajları vermelerini istedik “ dedi.

Ufuklu Anneler Kasım ayının ilk kitabını okudular. İlk kitabımız Efkan Yeşildağ’ın Mesafeler Var Aynı Odada isimli kitabıydı. İlk kitabı okuyan tüm velilerimiz yazarla söyleşi için biraraya geldi. Yazar kitapta aile içi iletişimin önemine değiniyor. Yazar, yaşadığımız son birkaç asırda, toplum olarak sahip olduğumuz pekçok değeri kaybettiğimiz, bir kısmını da yozlaştırdığımız bir dönem olduğundan bahsediyor. Yine kitapta yazarımız modern ve şehirli hayat tarzı insanları kendine çekerken, manevi duygulardan mahrumiyet, önü alınamayan çözülmeleri ve dağılmaları beraberinde getirdiğine değinerek bunun sonucunda ben merkezli, sevgiden ve paylaşmaktan nasipsiz bir değerler manzumesi de yeni bir yaşam biçimi olarak karşımıza çıktığı sonucuna varıyor. Bu olmusuz tablonun en önemli kurbanlarından biri de toplumun temel direği aile kurumu olduğunu ve çözümün aile içi sağlıklı iletişimle çözüleceğini anlatıyor.

Ufuklu anneler okudukları kitabın yazarıyla bir seminerde buluştu. Yazar Efkan Yeşildağ annelere aile içi iletişim problemlerini nasıl çözecekeleri konusunda daha ayrıntılı bilgiler verdi. Yeşildağ “Anneler şefkat kahramanlarıdır. Onlara karşı sözlerimizde 2 kavrama dikkat edelim. Birincisi fedakarlık ikincisi sabır. Biz bir fedakarlık yaptığımızda acaba buna onun ihtiyacı var mı diye düşünmeliyiz. Hayatta çocuklarım için yaşıyorum, onlar için çalışıyorum çok yanlış ifadeler ve bunlar bir fedakarlık değil. Çünkü görevimiz ve yapmak zorundayız.” diye konuştu.

Kaynak: Tıklayın!

Advertisements
Categories: Seçme Haberler
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: